آثار تربیت فرزند – پرسمان

برخی معتقدند که آموزش مستقیم در تربیت معنایی ندارد؛ اما در سیره اهل بیت (ع) آموزش مستقیم، رو در رو، چهره به چهره و کلام به کلام در تربیت بیان شده است. ما میگوییم؛ چرا اتفاقاً ما وقتی به سیره اهل بیت (ع) نگاه میکنیم، یک جاهایی به ما میگویند اتفاقاً فلان چیز را مستقیم، رو در رو، چهره به چهره، کلام به کلام به فرزندانتان یاد داده و آموزش بدهید. هنگامى که مادر به فرزندش شیر میدهد، در هر نوبت شیر دادن، پاداش آزاد کردن یک بنده از فرزندان حضرت اسماعیل(علیه السلام) را میبرد». مثل عقیقه کردن، آدابی مثل ختنه کردن فرزندان پسر وجود دارد، یا تراشیدن سر فرزند و هموزن آن را صدقه دادن، اینها آدابی است که هنگام تولد فرزند یا در آن روزهای اول و هفتههای اول، وجود دارد که اجرای آنها میتواند کمک کند که إن شاءالله فرزندانمان آغاز بندگیشان را خوب شروع کنند. ماهیت حضانت، حق به مفهوم حقوقی نیست، در واقع حق موضوعی است که قابل اسقاط است همچنین حق به نفع شخص است به طور مثال بنده حقی بر یک ملک دارم و میتوانم از آن اعراض کنم یا آن را اسقاط یا واگذار کنم.

روش های تربیت و آموزش فرزندان بر دو نوع است: روش مستقیم و غیرمستقیم. اولاً اینکه تربیت به دو صورت شکل میگیرد: یک سری تربیت یا آموزشها به صورت غیرمستقیم است. یک سری آموزشها، آموزشهایی است که به صورت مستقیم شکل میگیرد و هر دو اینها باید وجود داشته باشد. همه والدین برای اینکه نقششان در تربیت فرزند تاثیر داشته باشد ، باید به فرزند خود احترام بگذارد.در واقع احترام به شخصیت کودک سبب می شودآن ها این احترام را ببینند و در مقابل به شما احترام بگذارند پس بهتر است همان گونه که دوست دارید با شما رفتار شود با کودکتان رفتار کنید. البته این روایت ادامه دارد و جالب آن است که همه بخشهای این روایت تقریباً آموزش مستقیم را امام باقر (ع) به ما والدین میگویند که به فرزندانمان انتقال دهیم. همچنین روشهای مناسب برای آموزش مستقیم را نیز بیان میکنیم. کودکی که در محیطی نامناسب رشد کند یاد می گیرد برای رسیدن به مقصود ، پرخاشگرانه رفتار کند .

زیرا میزان محبت و محدودیت کم سبب ایجاد شخصیت پایین در کودکان می شود. تربیت فرزندی که محبت و محدودیت او زیاد است، بهتر از تربیت فرزندی است که محبت و محدودیت او کم باشد. همه والدین باید تلاش کنند تا فرزند خود را با بهترین روش تربیت کنند.کودک باید به گونه ای تربیت شود که کار خوب به آسانی از او سر بزند، نه این که با اکراه به آن تن دهد. لکن اگر مال همسرتان بوده است، الان مال همه وراث است و استفاده از مال غیر منوط به اجازه صاحب آن است. والدین برای تربیت خوب فرزند خود باید صبر داشته باشند و اگر از یکی از شیوه های تربیتی نتیجه ای نگرفتند، روش های دیگر را امتحان کنند و ناامید نباشند. یکی اینکه تربت کربلا را حتماً دم دست داشته باشیم و کام بچهها را موقع تولد، با تربت کربلا بگیریم، اذان و اقامه گفتن در گوش راست و چپ بچهها را باید به آن توجه کنیم که به این نکات اشاره کردیم. با توجه به این که استحکام و پایداری خانواده نقش بسزایی در سلامت جامعه دارد،همچنین با در نظر گرفتن مصالح عالیه طفل،که اقتضای آن را دارد که مادر نقش بیشتری را در سرنوشت فرزند داشته باشد،به نظر می رسد برخی قوانین مربوط به حضانت و ولایت طفل که به آنها اشاره شد،بر خلاف مصالح عالیه ی طفل و حق مادر در اداره ی امور راجع به طفل است که در نهایت چنین قوانینی می توانند موجب سستی بنیان خانواده گشته و اثرات سوئی برای اجتماع داشته باشد.

فرزندان وقتی متولد میشوند خود والدین دعایی در حق آنها بکنند یا از بزرگترها بخواهند که دعایی در حق آنها بکنند یا از علمای شهر و علمای بلاد درخواست بکنیم که برای فرزندمان دعا کنند که اینها صالح و شایسته باشند. در یک برههای میبینیم بازوان تربیتی به کمک والدین میآیند مثل مساجد، رسانهها، دوستان اینها به عنوان بازوان مثبت تربیت و گاهی اوقات اگر توجه نکنیم، به عنوان بازوان منفی تربیت، ممکن است کار ما را هم در تربیت خراب بکنند و توجه به این موضوعات داشته باشیم. در یک برههای تربیت در اختیار والدین است و در برههای دیگر بازوان تربیتی به کمک والدین میآیند مثل مساجد، رسانهها، دوستان که اگر توجه نشود، رسانهها، دوستان و … به فرزندتان گوش کنید و به زبان او عادت کنید اگر فرزند شما نمی تواند شما را درک کند، نمی تواند از شما چیزی یاد بگیرد ، بر روی پیامی که می خواهید به فرزندتان انتقال دهید تمرکز کنید، و سپس بهترین راهش را انتخاب کنید نه پیچیده ترین راه و یا روش های فنی برای انتقال این پیام. اگر دانشمندان امروز به اهمیت تربیت کودکان و راهنمایی رجال آینده کشور پی برده اند و با تشکیل جلسات و نوشتن کتابها و جزوه ها و نشان دادن فیلمهای اخلاقی و علمی، گامهای بلندی در این راه برداشته اند رهبران عالیقدر اسلام و پیشوایان مذهبی ما از 14 قرن بیش با دادن دستورات لازم و ارشاد و راهنمائیهای سودمند، و با پرورش کودکان و فرزندان نمونه، قدم موثری در این راه برداشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید