راهکارهای درست تربیت فرزند چیست؟

به فرزندتان با زبان کودکانه یاد بدهید که برای ورود به حریم اتاق والدین باید اجازه بگیرد ولی والدین میتوانند بدون اجازه وارد حریم یا اتاق فرزند خودشان بشوند. امام خمینی (قدّسسرّه) در اینباره مینویسد: «بر ولی کودک لازم است که او را از آنچه موجب فساد اخلاق میشود، محافظت نماید، تا چه رسد به آنچه مضّر به اعتقادات وی میباشد». اما در حقیقت، اگرچه عشق مادر مهم و ویژه است، ولی داشتن پدری فعال به همان اندازه در رشد سالم کودک مخصوصا در تربیت فرزند دختر اهمیت دارد. کودکانی که با پدران فعال بزرگ می شوند، در آزمون های شفاهی و ریاضی نمرات بالاتری کسب می کنند و کمتر احتمال دارد مدرسه را ترک کنند یا مرتکب جنایات نوجوانان شوند. داشتن یک پدر فعال باعث می شود کودک احساس کند که دوستش دارد! از آنجایی که مادر در روزهای اولیه به کودک کمک می کند تا یک الگوی منظم را حفظ کند، این پیام را به او منتقل می کند که با پیروی از یک سیستم منظم می توان به راحتی و امور را مدیریت کرد.

یعنی پدر و مادر باید در مورد حضانت فرزند با یکدیگر به توافق برسند. شیر دادن به طفل کودک وقتی متولدمیشود اولین چیزی که طلب می کند شیر مادر است و از هر غذایی برایش مفید تر وسازگار تر است اما مادر می تواند به کودک خود شیر ندهد ماده 1176ق م مقرر کرده است مادر مجبور نیست که به طفل خود شیر بدهد مگر در صورتی که تغذیه طفل به غیر شیر مادر ممکن نباشد.اما نگهداری از کودک آنچنان اهمیت دارد که قانون کار ونیز از شیر دادن و این حق کودک دفاع کرده است ماده 78ق کار مقرر کرده است در کارگاههایی که دارای کارگر زن هستند کار فرما مکلف است به مادران شیرده تا پایان دوسالگی کودک پس از هر سه ساعت نیم ساعت فرصت شیر دهد این فرصت جز ساعات کار محسوب می شود وهم چنین کار فرما مکلف است متناسب با تعداد کودکان وبا در نظر گرفتن گروه سنی آنها مراکز مربوط به نگهداری کودکان (از قبیل شیر خوارگاه و مهد کودک )ایجاد کند (اشخاصی که قانونا باید از کودک نگهداری کنند)در حقوق اسلامی نگهداری و حضانت اطفال با والدین است .و مطابق ماده 1168 هم حق هم تکلیف والدین است اما اگر والدین از یکدیگر جدا شوند ماده ی1169دراین باره مقرر میدارد برای نگاهداری طفل مادر تا دو سال از تاریخ ولادت او اولویت خواهد داشت پس از انقضاء این مدت حضانت با پدر است مگر نسبت به اطفال خود اناث که تا سال هفتم حضانت با مادر خواهد بود .اما این قانون در سالها ی اخیر تغییر کرده و پسر نیز تا هفت سالگی تحت حضانت پدر ومادر خواهد بود.

پس تا اینجا متوجه شدیم کودکان با اینکه کودکند اما خیلی مسائل را درک می کنند. این کودکان همچنین با افزایش آگاهی نسبت به نیازها و حقوق دیگران، دلسوزتر و سخاوتمندتر هستند. عقیده روانشناسان این است که با احترام و محبت به کودک، بسیاری از مشکلات کودک حل خواهد شد. داشتن پدر به عنوان منبع ثابت عشق و تشویق کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که کودکان شاد و سالم و با عزت نفس بالا رشد می کنند. وعده های غذایی را با هم میل کنید و فرزندتان را تشویق کنید که با اعضای خانواده وقت بگذراند. 1- هماهنگی عضلات و اعضای بدن 2- تمایلات متعادل و عدم پرخاشگری 3- عاملی برای تفکر و خلاقیت 4- آموختن بسیاری از اصول اخلاقی و اجتماعی دربازی که حضرت علی (ع) نیز در این باره می فرمایند: هر کس کودکی در خانه دارد با او بازی کند. اگر فرزند ما تربیت را نپذیرفت، اولین کسی متهم است خود ما هستیم چون که شاید هنوز آن صفت در ما پیدا نشده است، یا اینکه روش مان در تربیت درست نبوده است. هنگامي که کودک به سه سالگي رسيد به او بگويند هفت مرتبه بگويد لا اله الّا الله (تا بياموزد)، در چهار سالگي به او بگويند که هفت مرتبه بگويد محمد رسول الله (تا ياد بگيرد)، در پنج سالگي رويش را به قبله متوجه كنند و به او بگويند كه سر به سجده بگذارد، در پايان شش سالگي ركوع و سجده صحيح را به او بياموزند و در هفت سالگي به طفل گفته شود: دست و رويت را بشوي و پس از آن به او گفته شود: نماز بخوان.

گاهی به نظر میرسد حسها و تجربههایی را پشت سر میگذاریم که هیچ کس دیگر تجربهشان نکرده است. به پایان یکی دیگر از مقالات آسا وکیل رسیدیم و بنده امیدوارم که برای شما مفید بوده باشد. برخی دیگر آن را واکنش چندین سال اثری دانسته اند که جامعه بر فرد گذاشته است. کلمه تتمیم در موردی بهکار میرود که چیزی کامل نباشد و شخصی آن را کامل گرداند، گویا مکارم اخلاق در امّتهای گذشته کامل نشده و با شریعت اسلام کامل میگردد، همچنین از این کلمه استفاده میشود، این هدف، مشترک بین جمیع انبیا است. حضانت فرزند دختر بعد از طلاق با چه کسی است؟ حمایت عاطفی پدر از فرزندش هدیه ای گرانبهاست. در فرهنگ عامه، تصور کلیشه ای از پدران وجود دارد که آنها را به عنوان والدینی که تقریباً به اندازه مادران برای فرزندانشان مهم نیستند، نشان می دهد. در دنیای پر رقابت امروز، کودک باید دارای اعتماد به نفس باشد.

دیدگاهتان را بنویسید